The Miseducation of Lauryn Hill Albümü: Müziğine sahip çıkan bir kadının hikâyesi

Bu hafta Yeni Bir Tarih’te Lauryn Hill’in hikâyesine kulak veriyoruz. Lauryn Noelle Hill Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, rapçi, plak yapımcısı ve oyuncu olarak Amerikan hip hop ve popüler kültüründe kendine önemli bir alan yaratmış bir kadın sanatçıdır. İsmine sık sık tüm zamanların en iyi rap şarkıcıları listelerinde rastlarız. Aynı zamanda Lauryn Hill, kendi döneminin en etkin şarkıcılarından biri olarak kabul edilir.

Lauryn Hill, kadın rapçilerin önündeki engelleri aşması, melodik rap’i tanınır hâle getirmesi ve popüler müziğe hip hop ve neo ruhunu getirmesiyle tanınır. Kendisi, Fugees’in bir üyesi olarak ve tüm zamanların en çok satan albümlerinden biri hâline gelen solo albümü The Miseducation of Lauryn Hill ile bilinir. Müzik hayatı boyunca sekiz Grammy Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmış, The Miseducation of Lauryn Hill (1998) solo albümüyle büyük bir beğeni toplamıştır.

Lauryn Hill, albümün ismini koyarken Carter G. Woodson’ın “The Mis-Education of the Negro” (1933) adlı kitabından ve bir film ve otobiyografik roman olan The Education of Sonny Carson’dan esinlenmiştir. Müzik hayatı boyunca birçok farklı sanatçıyla çalışan Lauryn Hill, plak şirketinin baskılarıyla, kendine ait olan söz ve bestelerin haklarını elde edememiştir. Fugees grubunda da aynı durumu yaşamış; albümlerde isminin bir yazar olarak geçmediğini sıklıkla dile getirmiştir. Grup arkadaşı Jean gruptaki ‘dâhi’ olarak adlandırılırken, onun kadar takdir görmek istediğini dile getirerek bunun feminist bir amaç olduğuna da sözleriyle vurgu yapmıştır:

“Bir adım atın ve kontrolü elinize alın; hakkınızda şüphe duyulacaktır. Müzik endüstrisi çok cinsiyetçidir. ‘Müzik dehası’ sıfatını asla bir kız kardeşe atfetmeyeceklerdir.”

Albümde tek bir parça dışında tüm şarkıların yapımcılığını, yazımını ve aranjörlüğünü yapan Lauryn Hill, bağımsız bir müzik dehası olarak güçlü bir duruş sergilemiştir. İlerleyen zamanlarda, kısmi hak talebiyle dört erkek müzisyen albüm kayıtları üzerinden dava açmış, Lauryn Hill ise albümü için savaşmıştır. Bağlı olduğu müzik şirketi Columbia, onu uzlaşmaya davet etmiş, Lauryn Hill bunu reddetmiştir. Bir arkadaşı: “Uzlaşmanın bir suçluluğun kabulü olacağını hissetti.” diyor. “Hak talebi konusunda çok endişeliydi. Onu (Fugees ile) geçmişteki başarılarından alıkoyan şey buydu. Sadece güzel bir vücut ve güzel bir ses olarak görülmek istemiyordu. İnsanların onun çalışmalarını bilmesini ve kabul etmesini istedi.”

1980’ler ve 1990’lar boyunca siyah feminizm (black feminism) ve toplumsal cinsiyetin hip hop kültürünü nasıl etkilediğinin en güzel örneklerinden olan bu albüm, müzik alt kültürleri açısından özgünlüğün önemini iki katına çıkarıyor. The Miseducation of Lauryn Hill albümü bir tarih yazdı: hip-hop kültüründe siyah feminizm için bir alan talep eden ve bugün de önemini koruyan ilk albümlerdendi. Lauryn Hill’in lirik temaları, hip hop’taki siyah feminist meselelerin sessizliğini bozdu ve benzeri görülmemiş bir güç ve hak talep etti.

Lauryn Hill’in solo albümü ve hayatıyla ilgili mini podcast’i dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Lauryn Hill, çok az kadın müzisyenin -özellikle hip hop dünyasındakilerin- her şeyi yapabileceğine inandığı bir zamanda, sadece yirmi iki yaşında kendi haklarını savunan bir kadın olduğunu kanıtlamıştır. Güçlü bir kadın figürün sektörde yalnızca bir ‘diva’ olarak görüldüğünü belirten Lauryn Hill, röportajlarında da kadınların güçlü durup haklarını savunmasını gerektiğini belirtmiştir.

Bu albüm, siyah feminizm için son derece önemli olarak kabul edilmektedir. Hill, “siyah bir kadının yaşam, aşk ve cinsellik hakkındaki görüşünün dürüst ve gerçekçi bir sunumunu yaparak” siyah bir kadın olmanın ne anlama geldiğine dair mevcut yapılara meydan okumuştur. Hip hop’ın otobiyografik gücünü kullanan Hill’in solo çıkışı, ana akımdaki siyah kadınların hayatlarını merkeze almış ve izleyicileri siyah feminizm ideolojileriyle buluşturmuştur.

Lauryn Hill’in işlerine ve son performanslarına göz atmak isterseniz resmî sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Sanatçının eserlerini ve bu solo albümü dinlemek için Spotify listemiz “Yeni Bir Tarih”i takibe almayı unutmayın.

Kaynaklar:

https://rebelbuzz.medium.com/how-the-miseducation-of-lauryn-hill-broke-the-silence-and-claimed-power-in-hip-hop-bdd5f1d11dc1

Wikipedia, Lauryn Hill, A Biography

Rolling Stone, The Mystery of Lauryn Hill