The Linda Lindas’tan Mesaj Var: IRKÇI, CİNSİYETÇİ OĞLAN!

The Linda Lindas grubu, son zamanlarda isimlerini Los Angeles Halk Kütüphanesi’ndeki “Asian American Pacific Islander Heritage Month”[1] kapsamında verdikleri konserle duyurup büyük ilgi topladılar. Bu hafta Yeni Bir Tarih köşemizde biz de grup üyeleri Mila, kardeşi Lucia, kuzenleri Eloise ve yakın arkadaşları Bela’dan oluşan punk rock müzik grubuna yer veriyoruz.

“Bizim yaşımızdakilerin ırkçı ve cinsiyetçi olması gerçekten üzücü, biz bu insanların ırkçı ve cinsiyetçi düşüncelerine yetişkin olduklarında da sahip olmamaları için şimdiden ‘dur’ diyoruz.”

Kaynak: The Guardian

İnternette büyük yankı uyandıran “Irkçı, Cinsiyetçi Oğlan” şarkısı nefret karşıtı bir söylemle, daha küçük bir çocukken karşılaştığımız ve bizlere öğretilen ırkçılığa karşı bir tepki olarak karşımıza çıkıyor. Grubun davulcusu Mila, şarkıyı tanıtırken şu kelimeleri kullanıyor: “Karantinanın başlangıcından biraz önce, sınıfımdaki bir oğlan yanıma gelip babasının ona Çinlilerden uzak durması gerektiğini söylediğini anlattı. Ona benim de bir Çinli olduğumu söyledikten sonra yanımdan uzaklaştı. Bu şarkıyı, yaşadığım bu olayın üstüne Eloise ile yazdık.” Mila devam ediyor: “İlk başta kafam karıştı; çünkü bu olaya nasıl tepki vereceğimi bilemedim.” “Fakat ailem ve grup arkadaşlarımla konuştuktan sonra bunun ne kadar berbat bir durum olduğunu fark ettim. Şarkı sözlerini yazmak bana kendimi daha iyi hissettirdi.” Yedinci sınıfa giden ve bas gitar çalan Eloise ise akranlarından yıllar içinde gördüğü cinsiyetçiliğe vurgu yapıyor. Erkek çocuklarının birbirini aşağılamak amacıyla “kadın” kelimesini kullanması veya birbirlerine “kız gibi top atıyorsun” gibi cümleler sarf etmesinden örnekler vererek maruz kaldığı cinsiyetçiliği açıklıyor. Konserin tamamına buradan erişebilirsiniz.

Racist, sexist boy
You are a racist, sexist boy
And to have really take the joy
Fake dance, shoot and destroy
You are a racist, sexist boy

You say mean stuff and
You close your mind to things you don’t like
You turn away from what you don’t wanna see

Şarkıya gelen tepkilerden çoğu, Asyalıların COVID-19 pandemisi sebebiyle yaşadıkları dışlanma ve ayrımcılığa dikkat çekerken, grubun gitaristi Lucia’nın deyişiyle: “Sadece birkaç günde karşılaştığımız tepkilerin sayısı bile inanılmaz! Pek çok insanın aynı dertleri paylaştığını görmek üzücü olsa da çevreden aldığımız olumlu tepkiler bizi çok mutlu ediyor.”

Şarkının gösterdiği başarının hemen ardından The Linda Lindas, Epitaph Records ile anlaşarak 2020 yılında kendi şarkılarını yayınlamaya başladılar. 2020’de çıkan teklileri “Vote!”un yanı sıra, The Linda Lindas kendisi de feminist mesajlar içeren Netflix yapımı Moxie için şarkılar kaydetti. Bu lafını sakınmayan genç rock grubu şimdilerde yeni şarkılar yazmaya ve provalar almaya devam ediyorlar.

Grubun bahsedilen eserlerini ve daha fazla şarkısını dinlemek için Spotify listemiz “Yeni Bir Tarih”i takibe almayı unutmayın.

Kaynak: Huffpost, The  Guardian


[1] Pasifik adalarında yaşayan, Aslen Asyalı olan Amerikalılar Kültürel Miras Ayı