Susie Ibarra

Beats By Girlz Türkiye Portreler köşesinde çağdaş bestekâr ve perküsyon sanatçısı Susie Ibarra konuğumuz oluyor.

Beş kardeşten en küçüğü olarak dünyaya gelen Susie Ibarra, Anaheim, California’da doğmuş ve Houston, Texas’ta büyümüştür. Doktor ebeveynleri Filipinler’den ABD’ye göç eden müzisyen, dört yaşında piyano eğitimi almaya başlamıştır. Caz müziğe olan ilgisi lise yıllarında başlayan müzisyen, Mannes College The New School for Music ve Goddard College’da müzik bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Önemli caz ve avangard-caz müziği davulcuları Vernel Fournier, Earl Buster Smith ve Milford Graves ile çalıştıktan sonra, Filipinler’e özgü Kulintang müziği eğitimini, National Endowment for the Arts Heritage Sanatçısı ve Danongan “Danny” Kalanduyan ve Kalanduyan ailesiyle hem ABD’de hem de Cotabato, Mindanao Filipinler’de almıştır.

Caz ve klasik müzik, dünya müziği ve yerli müzik stillerinde eserler veren pek çok sanatçıyla çalışan ve kayıtlar alan Susie Ibarra, SPIN’in ‘Alternatif müziğin en iyi 100 davulcusu’ listesinde yer almaktadır. Kendisi de avangard, caz, dünya müziği ve yeni müzik gibi alanlarda performanslar gerçekleştirmiş, bu genrelarda çeşitli bestelere imza atmıştır. Eserleri Filipin geleneksel Kulintang müziği, caz ve klasik müzik, müzikal tiyatro, opera müziği ve elektronik müziğin farklı tarzlarını ve etkilerini bünyesinde barındırır.

Müzisyen, ritmi sürekli olarak yerli ritüel uygulamaları ve şehirlerin sesleri/enerjileri ile doğal dünya arasındaki bilinçli bir etkileşimi keşfeden canlı ve sürükleyici müziğin içerisinde algılayarak performanslar sergilemiştir. Aralarında David S. Ware Quartet, Matthew Shipp Trio, Wadada Leo Smith, John Zorn ve William Parker’ın da bulunduğu müzisyenlerle dünya çapında konserler vererek geniş bir kitleye ulaşmıştır. 2000’li yılların başında, Sylvie Courvoisier, Ikue Mori ve Mephista’nın müzik yolculuklarında da aktif rol alan Susie Ibarra, müzik kariyeri boyunca pek çok esere imza atmıştır.

Yöresel müzikleri avangard bir yorumla harmanlayan ve kendine özgü tarzıyla ismini duyuran müzisyen, 2004 yılında yerli Filipin müziğini kaydetmeye başlamış; 2009 yılında çeşitli sanat projeleriyle yerli ekoloji ve kent ekolojisinin korunmasına odaklanan bir organizasyon Song of the Bird King‘in kurucu ortağı olmuştur.

Müzisyenin iş birliği yaparak yayınladığı kayıtlar ve beraber sahne aldığı müzisyenler arasında Pauline Oliveros, John Zorn, Dave Douglas (trompetçi), Yusef Komunyakaa, Trisha Brown, Tania Leon, Roberto Juan Rodriguez, Makoto Fujimura, Juan Sanchez, Jim Clark, Jude Tallichet, Laiwan Chung, Min gibi tanınmış sanatçılar bulunmaktadır. Susie Ibarra, 2007 yılında Filipinler’deki yerli ve folklor müziği araştırmak için Asya Kültür Konseyi Bursu almıştır. Roberto Juan Rodriguez ile, 2008’den 2009’a kadar Filipinler’de nesli tükenmekte olan yedi yerli kabileyi araştırmış, çalışmalarını kayda geçirmiş ve filme almıştır.

Susie Ibarra, 2017 ve 2018’de iki albüm yayınlamıştır; ilki Perception, müzik şirketi Decibel tarafından şubat ayında piyasaya sürülmüş ve beraber çalıştığı isimler arasında çellist Yves Dharamraj, piyanist ve gitarist Jake Landau, kemancı Choi ve vokalist Claudia Acuña yer almıştır. İkinci albüm olan Flower of Sulphur ise Thrill Jockey etiketiyle yayınlanmıştır.

Müzisyenin son albümü Talking Gong ise New Focus Recordings etiketi altında, 2021 yılında dinleyiciyle buluşmuştur. Albümü üzerine bir röportajında şunları söyler: “Talking Gong, konuşan davullara benziyor. Orijinal olarak iletişim için kullanılan yan yana asılmış dört gandingan gong kullanılarak, Maguindanaon ritim kalıplarını içeren melez etkilerden yararlanıyor. (…) Her şey organik bir şekilde gerçekleşiyor.”

1989 yılından beri New York’ta yaşayan Susie Ibarra, ABD’de, Filipinler’de ve uluslararası alanda besteci, icracı, eğitimci ve belgesel yapımcısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Müzisyenin canlı çalışmalarına örnek gösterilebilecek, 2015 yılında gerçekleştirdiği Resonance isimli deneysel performansını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Susie Ibarra’nın sizler için seçtiğimiz eserlerine ulaşmak için “Portreler” Spotify listemize kulak verebilir, daha fazla içerik için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi takip edebilirsiniz!

Kaynaklar: