Okkyung Lee

Güney Kore doğumlu çellist, bestekar ve doğaçlama sanatçısı Okkyung Lee, on sekiz yaşındayken ABD’nin Boston şehrine taşınır. Burada Berklee College of Music’de lisans eğitimini film müziği yazma ve prodüksiyon üzerine yaptıktan sonra çağdaş doğaçlama bölümünde yüksek lisans yapar.

2000 yılında New York’un müzik sahnesindeki yerinden o da etkilenmiş ve şehir merkezindeki renkli müzik dünyasına adımını atmıştır. O zamandan beri yirmiden fazla albüm çıkarmıştır. Bu yıllarda beraber çalıştığı ünlü birçok müzisyenden birkaçı şunlardır: Laurie Anderson, Arca, David Behrman, Mark Fell, Douglas Gordon, Jenny Hval, Vijay Iyer, Christian Marclay, Lasse Marhaug, Haroon Mirza, Thurston Moore, Ikue Mori, Stephen O’Malley…

Geniş ilgi alanlarını ve onların üzerinde bıraktığı etkileri harmanlayan Okkyung Lee, on yılı aşkın bir süredir çağdaş bir çellist olarak doğaçlama ve bestecilikte kendi sesini geliştiriyor. Müzisyenin çalışmaları gürültüden, çeşitli müzik türlerinden, genişletilmiş tekniklerden, cazdan ve geleneksel Kore müziğinden esinleniyor.

Geçmiş performansları arasında, prömiyeri 2007’de The Kitchen’da yapılan Untitled (White Night) ve 2007’de Roulette’de prömiyeri yapılan There, Then That Corner… yer alıyor. Müzisyen, 2013 yılının Kasım ayında, Avusturya’nın Wels kentinde düzenlenen “The Most Beautiful Noice In The World” isimli 27. Music Unlimited Fesival’ın da küratörlüğünü de yaparak başarılı çalışmalara imza atıyor.

Foundation for Contemporary Arts’a konuştuğu bir ifadesinde müziğiyle ilgili şunları aktarıyor:

“Yaklaşık on bir yıl önce, müzik eğitimim boyunca var olan müzikal kelime dağarcığının sınırlarının ötesinde bir şey olduğunu fark ettim. Bu, daha önce hiç öğrenmediğim veya maruz kalmadığım, hatta müziğin bir parçası olarak bile görmediğim bir şeydi; fakat yanlışlıkla onu kullanmaya zorlandığımda, çok fazla duygusal rezonansa ve dürüstlüğe sahipti ve hepsinden önemlisi, yirmi yılı aşkın bir süredir onca performans ve bestemden sonra nihayet müziğe ve çelloma bağlı olduğumu hissettirdi. Kendime müziği sevdiğimi bile itiraf ettim.”

Aralık 2009

Müzisyen, 2010 yılında Foundation for Contemporary Arts bünyesinden hibe almaya başlamıştır. Müzik projelerini gerçekleştirebilmek için büyük bir fırsat olan bu hibe hakkında şunları söyler:

“Bu hibeyi almak için daha iyi bir zaman olamazdı. Tam da çektiğim tüm zorluklara müzikal olarak değip değmediğini ciddi bir şekilde sorguladığım bir zamanda… Özellikle de New York şehrinde… Güzel haberleri aldığımda, daha büyük bir sanatçı topluluğuna adım atmış gibi hissettim. Saygı ve hayranlık duyduğum müzisyenlerin onayını almıştım. Demek ki doğru bir şeyler yapıyorum.”

-15 Aralık 2010, Okkyung Lee

Hibe ödülünü aldıktan sonra, 2010 yılında Noisy Love Songs‘u (George Dyer için) yayınlar. Sonu gelmeyen çalışmalarına ek olarak 2015 yılında Doris Duke Sanatçı Ödülü’nü alır.

Okkyung Lee’nin çalışmaları, yaratıcı ve beklenmedik atmosferiyle dinleyiciyi sarıyor ve şarkıları sizi bu dünyada soyut bir yolculuğa çıkarıyor. 2014 yılında gerçekleşen Skanu Mezs festivalinden müzisyenin doğaçlama performansını izlerseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

8 Mayıs 2020 yılında son albümleri arasında yer alan Yeo-Neun (여는) albümü ‘Shelter Press’ etiketiyle yayınlanır. Yeo-Neun, yalnızca sofistike yapısı ve kısıtlanmış karmaşıklığıyla değil, aynı zamanda kişisel bir büyüme yolculuğunun bir ifadesi olarak da dikkat çekicidir. Biçimsel tonalite ve yapısal çözülme arasında akan Okkyung Lee, geleneksel müzikal eğitimini, daha sonra serbest doğaçlama ve avangard besteleriyle uzlaştırıyor ve popüler ve geleneksel müziğin tanıdık karakterini, deneysel ses yapımının sıçramasıyla yan yana getirmede alışılmadık bir güzellik buluyor.

 Son çalışmalarından Distant Pairs, Louis Carnell iş birliğiyle 21 Temmuz’da yayınlandı. İkilinin bestesi, ISSUE web sitesinde online olarak müzikseverleri bekliyor! Bir diğer canlı performansı, Resonance’ı da buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Şiddetle tavsiye ettiğimiz Okkyung Lee eserleri sizi başka diyarlara götürürken, siz müzisyenin sizler için seçtiğimiz eserleri için “Portreler” Spotify listemize kulak verebilir, daha fazla içerik için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi takip edebilirsiniz!

Kaynaklar: