Dot Allison

Bu hafta Beats By Girlz Türkiye portrelerinde Edinburg, İskoçya doğumlu şarkıcı ve söz yazarı Dot Allison’ı (Dorothy Elliot Allison) konuk ediyoruz.

İskoçyalı müzisyen, elektronik müzik çevrelerinde önemli başarılara imza atmadan önce, 1990’ların başında müzik kariyerine One Dove grubuyla başlamıştır. Grubun öne çıkan üyesi olarak müzik çevrelerince başarılı bulunmuş, iki arkadaşıyla kurduğu müzik grubu Glasgow Soma Records ile anlaşarak çıkış şarkıları ‘Fallen’ için ilk adımı atmıştır. Müzik kariyerine proto-indie-dans tarzıyla başlayan Dot Allison, 1999’da çıkaracağı ilk albümü Afterglow’u yayınlamadan önce olumlu yorumlarla karşılanmıştır.

Dot Allison’ın babası bir botanikçi, annesiyse bir müzisyendi. Kendisi de bir biyokimya öğrencisi olan Dot Allison, sonunda müziğin yolundan gitmeye karar vermiştir. Dot Allison çocukluğu boyunca piyano çalmış, biyokimya okuduğu yıllarda gündüz öğrencilik, geceleri müzisyenlik yaparak çalışmalarına devam etmiştir. 2002’de çıkardığı albümü We Are Science ile elektro ve house müziğe yönelen müzisyen, 2007’de Exaltation of Larks’ı beğeniye sunmuştur. Dot Allison, solo çalışmalarına devam ederken turne grubunda yer alan The Fall, Tindersticks, The Bad Seeds, Massive Attack ve Tokyo Windbag üyeleriyle de iş birlikleri yaparak müzik kariyerinde önemli başarılar elde etmiştir.Stil olarak müziği “trip-hop” olarak tanımlanan müzisyen,1980’lerin sonu ve 1990’ların başındaki İngiliz elektronik müziğinden etkilendiğini belirtmiştir. Sahnede, özellikle nefesli vokalleri ve sesini bir enstrüman olarak kullandığı deneysel vokalleriyle göze çarpmıştır.

Dot’un solo çalışmalarından biri de Mercury’e aday gösterilmiş ve Brat ödülüne layık görülmüş albüm ‘The Contino Sessions’’ın çıkış parçası olarak dikkat çeken Death in Vegas’ın ‘Dirge’ şarkısının ortak yazarlığını içermektedir. Müzisyenin diğer işleri arasında Girls Aloud’dan Nicola Roberts, Metrophonic’ten Paul Barry, Xenomania’dan Brian Higgins ile Miranda Cooper ve son olarak Zero 7 & Sia Furler ile yazdığı şarkılar olarak gösterilebilir.

Bir röportajında Dot Allison müzik endüstrisi üstüne açıkça konuşarak şunları aktarır:

“21 yaşındaydım ve kadın bir şarkıcıydım. Plak şirketi beni bir pop star yapmaya çalışıyordu. Sürekli bir drama yaşanıyordu. Grup fotoğrafları bir dergide yayınlanacaktı. Plak şirketi bizi hep belirli bir kalıba sokmaya çalışarak üzerimizde baskı kuruyordu. Biz buna isyan ettik. Planlarına hiçbir zaman uymadığımız için muhtemelen plak şirketini kızdırdık; fakat biz sonradan gurur duymayacağımız bir şey yapmak istemiyorduk. Eğer bir müzik grubunun içindeyseniz manipülasyona maruz kalmanız olasıdır. Video yönetmenleri, plak şirketleri… Seçimlerinizi kontrol etmeye çalışırlar.”

1999’da çıkardığı ilk solo albümünden bu yana, Dot Allison hep dinleyiciyi de kendisiyle birlikte bir yolculuğa çıkarmayı hedefledi. Bu yolculuk onu Afterglow’un geniş stillerinden (trip-hop, Tim Buckley’i andıran baladlar, dans parçaları, psychedelia) We Are Science’ın (2002) kasvetli synth-pop’una ve barok Exaltation Of Larks’a (2007) götürdü. Son olarak Room 7½’nin (2009) eklektik, köklü dramasıyla karşımıza çıkan müzisyen, 30 Temmuz’da yeni albümü Heart-Shaped Scars’ı çıkarmaya hazırlanıyor. Bu albümünde doğanın sesleriyle çalışan müzisyen, şarkılarında kuş sesleri, nehir sesleri ve Hebrid Adaları’ndan aldığı deniz ambiyansı kayıtlarına yer veriyor.

Eskiden DJ’lik de yapan müzisyen, aktif olarak performans sergilemiyor. DJ’liğin bir hobisi olduğunu belirten Dot Allison, Oasis’ten Andy Bell’in İsveç’teki kulübü Bangers ‘n’ Mash’te sahne almış ve bu 2007 yılında sergilediği son performansı olmuştur.

“Bana göre müzik bir tür tonik, ya da bir tür özlem pan zehiri”, diyen Dot Allison’ın müziği ve söz yazarlığı üstüne verdiği Tokyo röportajına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Ünlü müzisyen ve söz yazarının sizler için seçtiğimiz eserlerine ulaşmak için “Portreler” Spotify listemize kulak verebilir, daha fazla içerik için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi takip edebilirsiniz!

Kaynaklar:

https://dotallison.com/about

https://www.lbbonline.com/news/death-in-vegas-vocalist-dot-allison-joins-air-edel-roster

http://www.air-edel.co.uk/representation/dot-allison/?role=songwriter

https://portable-infinite.blogspot.com/2010/01/dot-allison.html