Beats By Girlz Türkiye müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kadınları müzik ve teknoloji yoluyla destekleyen uluslararası bir eğitim programı olan Beats By Girlz ağının bir parçasıdır. Türkiye’deki genç kadınlara müzik eğitimleri veriyor ve müzik sektöründe kadınların görünürlüğü için projeler geliştiriyoruz. Beats By Girlz Türkiye, müzik ve teknoloji alanında kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması ve sektöre erişimlerinin artırılması için faaliyet gösterir. Dünyada yirmibeşin üzerinde bölgede faaliyet gösteren Beats By Girlz uluslararası ağının bir parçasıdır. Kız çocuklarına, kadınlara ve ikili cinsiyet sistemi dışındaki bireylere teknoloji ve yaratıcılığın birleştiği alanlarda var  olmaları amacıyla gereken teknik becerileri kazanabilmeleri için eğitim programları ve yaratıcı içerikler hazırlamakta, müzik sektöründe cinsiyet eşitliği için bir topluluk oluşturmakta ve kadın+’ların temsil edilmediği müzik sektöründe görünürlük faaliyetleri yürütmektedir.

2013 yılında New York merkezli bir girişim olarak başlayan Beats By Girlz, bugün Kuzey Amerika’da Los Angeles, Boston ve Atlanta gibi on üç eyalette; Afrika’da Güney Afrika ve Malawi olmak üzere iki ülkede; Güney Amerika’da Meksika ve Kolombiya gibi dört ülkede; Avupa’da Berlin, Paris, Prag ve Barcelona gibi altı şehirde faaliyet gösteren uluslararası bir ağdır. Genç kadınları müzik ve teknoloji yoluyla destekleyen bu girişimin Türkiye çalışmaları 2021’de başlamıştır.

Beats By Girlz Türkiye dijital müzik programları, müzik teorisi, şarkı sözü yazımı gibi birçok farklı alanda genç kadınlara ücretsiz eğitimler verir. Dünyada eş zamanlı olarak geliştirilen bu müzik eğitimi müfredatı dünyanın önde gelen müzik konservatuarlarından olan biri Berklee College of Music hocalarının desteğiyle oluşturulmuştur. Kadınlar Beats By Girlz eğitimleriyle müzik prodüksiyonu, şarkı sözü yazarlığı, bestecilik, ses mühendisliği gibi farklı alanlarda kariyer olanakları çizebilecek bir vizyona sahip olacaktır.

Beats By Girlz Türkiye ile ilgili basında yer alan haberlere ve röportajlara ulaşmak için tıklayınız.

Beats By Girlz Türkiye Kurucusu

Beril Sarıaltun

Beril Sarıaltun, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Berklee College of Music’te Elektronik Müzik ve Ses Teknolojileri programını tamamlamıştır. Vurmalı çalgılar enstrümancılığının yanı sıra elektronik müzik prodüksiyonu ve ses tasarımı yapmaktadır. Beats By Girlz ağının bir temsilcisi olarak Beats By Girlz Türkiye ayağının kurucusudur. Temel Müzik Eğitimi, Müzik Teknolojileri ve Bilgisayarla Müzik Prodüksiyonu gibi başlıklarda eğitmen olarak çalışmakta ve atölyeler düzenlemektedir. Müzik sektöründe alternatif ve çağdaş seslere olanak sağlayan  bir yapım şirketi  olan BGST Records’ta yapımcı olarak çalışmaktadır. Ayrıca PRX Media ortaklığıyla Google Podcasts Creator Program‘a seçilen podcast programı K’nın Sesi‘nde ses ve müzik tasarımı yapmakta, program yapımcısı olarak çalışmaktadır.