‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ programının üçüncüsüne başvurular başladı!

Kadın Sanatçılar İçin #KültürdeKadınGücü Destek Programı ‘Benim Şehrim, Benim SesimProje Başvuru Çağrısı

British Council, Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında Beats By Girlz Türkiye ile kadın sanatçılar için Benim Şehrim, Benim Sesimproje çağrısını duyurdu.

 

Son başvuru tarihi: 23 Ekim 2023, Pazartesi

British Council, 2017 yılından bu yana yürüttüğü ‘Kültürde Kadın Gücü’ programı kapsamında, kültür-sanat alanındaki kadın sanatçıların ve profesyonellerin mesleki ilerlemesini desteklemeyi ve alanlarında değişim gerçekleştirebilme potansiyellerini teşvik etmeyi amaçlıyor. British Council aynı zamanda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesinin katılımcı, açık ve refah içinde toplumlar yaratmada hayati bir önem taşıdığına ve sürdürülebilir kalkınmayı hızlandıran tüm alanlarda çarpan etkisi yarattığına inanıyor.

Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un (Women of the World Festival (WOW)) müzik programını oluşturan WOW Sesler kapsamında ilk edisyonu düzenlenen ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ projesi, ikinci edisyonuyla Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir’deki katılımcılarla buluştu. Kadınların yaşadıkları şehre müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlayan projenin ilk iki edisyonu, Birleşik Krallık’ta ve Türkiye’de ses getiren bir albüm ve belgeselle sonuçlandı. Projenin üçüncü edisyonunda, farklı kültürler arasındaki sanatsal alışverişi güçlendirmenin yanı sıra, sanatsal formlar aracılığıyla yaratıcılığın teşvik edilmesi de amaçlanıyor. 

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’in üçüncü edisyonu, Türkiye ile birlikte Balkanlardaki seçili ülkelerden (Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan) sanatçıların bir araya gelmesini amaçlıyor. Projede, Türkiye’den odak şehir olarak seçilen Ankara’dan 5 ve Balkan ülkelerinden 10 katılımcı olmak üzere, toplam 15 kadın açık çağrı yoluyla seçilecek. Proje dahilinde ses yürüyüşleri, Ankara ve Belgrad’da yapılacak. Proje süresince katılımcılar, çevrimiçi atölye çalışmaları ve mentorluk oturumları aracılığıyla ses tasarımının temel ilkelerini öğrenecek. Daha sonra, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp bir kompozisyon oluşturacakları kayıtlar alacaklar. Katılımcılar, proje boyunca birbirleriyle çalışarak seçilen mekânların ses yapısını ve oluşturulan eserleri birlikte değerlendirilecek. Birleşik Krallık’tan Brighter Sound partnerliğinde gerçekleşecek projenin, yürütücüsü ve küratörü ise Beats By Girlz Türkiye kurucu direktörü Beril Sarıaltun olacak. Mart 2024’te dijital platformlarda yayınlanacak eserlerin seçkisini de birlikte oluşturacaklar.

Programın amaçları:

Müzik endüstrisinde enstrümantist, vokalist, prodüktör veya ses tasarımcısı olarak faaliyet gösteren kadın profesyonellerin, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki fikirlerini dile getirmeleri ve sanatlarını ve yeteneklerini dijital ortamda çoğulcu, kapsayıcı ve yenilikçi programlar yoluyla sergilemeleri için fırsatlar yaratmak.

Türkiye’den ve Balkanlardan kadın sanatçıların sanatsal mükemmeliyetini paylaşmak, kutlamak ve yaygınlaştırmak.

Proje detayı ve katılım koşulları:

 1. Proje, müzik endüstrisinde enstrümantist, vokalist, prodüktör veya ses tasarımcısı olarak faaliyet gösteren kadınlara yönelik olacaktır. Bahsedilen kadın kimliği kendini kadın olarak hisseden, kabul eden ve tanımlayan herkesi kapsamaktadır.
 2. Atölyeler, çevrimiçi ve fiziki olmak üzere hibrit bir programlamayla yürütülecektir. Atölyelere çevrimiçi katılım için katılımcıların kişisel kullanımlarına açık, müzik prodüksiyonu programlarını çalıştırabilir seviyede bir bilgisayara ve yeterli internet altyapısına sahip olmaları beklenmektedir. 
 3. Katılımcılar, proje kapsamında yaşadıkları şehirde hangi bölgede çalışmak isteyeceklerini başvuru kapsamında kendileri önereceklerdir. Seçilen katılımcıların ses tasarımı yapacağı bölgeler, şehri sosyolojik, ekolojik ve toplumsal cinsiyet perspektifiyle analiz etme amacıyla ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje ekibiyle birlikte belirlenecektir.
 4. Proje başlangıcı, 1-10 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek olan Beats By Girlz Türkiye Festivali’nde olacaktır. Katılımcıların, 1-5 Kasım tarihlerinde İstanbul’daki konaklamaları ve İstanbul’a ulaşımları proje tarafından karşılanacaktır. 
 5. Beats By Girlz Türkiye’nin kurucu direktörü, müzisyen ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun, proje kapsamında ses tasarımına giriş düzeyinde bir çevrimiçi atölye düzenleyecektir. Ardından Brighter Sound, şehir seslerinden yola çıkarak tasarım yapma ve ses temelli müzik yapma üzerine bir seminer verecektir. Seminerde, İngilizce-Türkçe simultane çeviri olacaktır. Seminerin ardından katılımcılar, yaşadıkları şehirlerde seçilen bölgelerde ses yürüyüşüne çıkacak ve buralarda ses kayıtları alacaklardır. 
 6. Ankara ve Belgrad’da düzenlenecek stüdyo kayıtlarına, Beats By Girlz Türkiye ekibi ve proje mentorları fiziki olarak katılacaktır. Balkanlardan diğer ülkelerde ikamet eden sanatçıların Belgrad’a gelişleri ve konaklamaları proje tarafından karşılacaktır. 
 7. Katılımcılar, aldıkları ses kayıtları ile bir müzikal kompozisyon oluşturacak ve kompozisyonları hakkında proje yürütücüleri ile birebir çalışarak eserlerini son hâle getireceklerdir.
 8. Katılımcıların proje kapsamında ürettiği eserler, LP formatında dijital platformlarda yayımlanacaktır. Dijital platformlarda yaygınlaştırılacak eserlerin mix ve mastering süreçleri, proje tarafından karşılanacaktır. Albümde yer alacak eserler, ses tasarım atölyeleri ve müzik prodüksiyonu çalışmaları tamamlandıktan sonra ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ küratörü Beril Sarıaltun, Beats By Girlz Türkiye ekibi ve Brighter Sound tarafından seçilecektir. 
 9. Katılımcıların ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ proje belgeselinde yer almak üzere, proje hakkında görüşlerini paylaştıkları bir video röportajına katılmaları talep edilecektir. 
 10. Katılımcıların, 2-3 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek olan WOW İstanbul’a katılımı beklenmektedir. Projenin seçili eserlerinden oluşan konser, bu tarihlerde WOW İstanbul’un bir parçası olarak gerçekleşecektir. Balkanlardan ve Ankara’dan gelen katılımcıların, İstanbul’a gelişleri ve konaklamaları proje tarafından karşılanacaktır. 

Sanatçı kriterleri

 1. Müzik teorisi ve prodüksiyonu konusunda en az başlangıç düzeyinde deneyim sahibi olmak.
 2. İşbirliği ve uluslararası bir festival platformunda, yeni sanatsal ve yaratıcı projeler üzerinde çalışma ve gelecekteki yaratıcılığı desteklemek için inovasyon oluşturma hevesi.
 3. Başka sanatçılarla işbirliği yapabilme becerisine sahip, konu için istekli ve zaman yönetimi konusunda disiplinli olmak. 
 4. Çevrimiçi ortamda mevcut sanatsal ifade biçimlerini denemeye yönelik ilgi sahibi olmak.

Seçici kurul

Seçici komite; Beats By Girlz Kurucu Direktörü Beril Sarıaltun, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun, Brighter Sound Program Direktörü Kate Lowes’tan oluşmaktadır.

Proje takvimi: 

2 Ekim – 23 Ekim 2023: Açık çağrı ve başvuru dönemi

25 Ekim 2023: Seçilen katılımcıların duyurulması

1 Kasım 2023: Beats By Girlz Türkiye Festivali’nin başlangıç etkinliği

2 Kasım 2023: Katılımcılarla İstanbul’da özel toplantı

13 Kasım – 18 Aralık 2023: Çevrimiçi atölye dönemi

18 Aralık 2023 – 5 Ocak 2024: Müzik prodüksiyonu ve proje mentorluk günleri  

12-14 Ocak 2024: Belgrad’da stüdyo oturumları

19-21 Ocak 2024: Ankara’da stüdyo oturumları

2-3 Mart 2024: Showcase @ WOW İstanbul’24

29 Mart 2023: Proje seçki albümün ve belgeselinin yayımlanması