EŞİT, KAPSAYICI VE BİRLİKTE: BEATS BY GIRLZ TÜRKİYE FESTİVALİ 4-5-6 KASIM’DA YAPIKREDİ BOMONTİADA’DA

Alternatif bir müzik ve teknoloji buluşması olan Beats By Girlz Türkiye Festivali 4-5-6 Kasım tarihlerinde atölyeler, konuşmalar, DJ performansları ve konserlerle YapıKredi bomontiada’da ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlamaya hazırlanıyor.

Bir arada olmanın heyecan verici bir tarafı var kesinlikle. Bizimle birlikte fikirlerimiz ve hayallerimiz de yan yana geliyor çünkü. Birlikte düşünüyoruz. Birlikte öğreniyoruz. Yine birlikte tasarlayıp, birlikte üretiyoruz. Bu güç birliğinin bizi götürdüğü yerler de sınırsız. Ve hatta ‘‘kalıpsız’’, ‘‘kuralsız’’, ‘‘önyargısız’’… Beats By Girlz Türkiye müzikten teknolojiye, kreatif pek çok alanda tüm renklerin aynı canlılıkta parladığı bir dünya yaratıyor ve bunu kutlamak için Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek yeni bir festivalle yola çıkıyor!

4-5-6 Kasım’da YapıKredi bomontiada’da. Üstelik ücretsiz!

Beats By Girlz Türkiye, kısaca BBGz, müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kendi müziğinin peşindeki, kendi hikayesini anlatmak isteyen genç kadınları destekleyen bir müzik ve teknoloji girişimi.

Eşit, kapsayıcı ve birlikte olma hedefiyle hareket eden Beats By Girlz Türkiye müzikten teknolojiye, kreatif pek çok alanda tüm renklerin aynı canlılıkta parladığı bir dünya yaratıyor ve bunu kutlamak için yeni bir festivalle yola çıkıyor. Böylece hem dünya çapında ünlü sanatçıları hem de Türkiye’nin her bölgesinden müzisyenleri, teknoloji uzmanlarını, eğitimcileri buluşturarak Türkiye çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir müzik ve teknoloji topluluğu yaratmayı amaçlıyor. 

Müziğin coşkuyla yükseldiği yaratıcı bir platform

Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşen ve festival destekçilerinden olan Avrupa Birliği projesi CultureCivic: Kültür Sanat Destek Programı’nın finanse ettiği “Bir Festival Yaratmak” atölyelerinde Beats by Girlz Türkiye Festivali’nin ön hazırlık süreci konuşulmuş ve festivalin ilk tohumları atılmıştı. Dün akşam ise YapıKredi bomontiada’daki Babylon’da gerçekleşen lansman etkinliğinde festival direktörü Beril Sarıaltun üç gün boyunca sürecek festivalin programından belli olan detayları katılımcılarla paylaştı. 

4-5-6 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek festivalde günlük 5.000 olmak üzere üç gün boyunca toplam 15.000 fiziki katılım bekleniyor; çevrimiçi etkinlikler ve izlemelerle birlikte toplam 30.000’e yakın tekil etkileşim öngörülüyor.

#BuFestivalBizim sloganıyla çıkış yapan Beats By Girlz Türkiye Festivali, her şeyi birlikte deneyimlemeyi hedefliyor ve #birlikte etiketiyle tüm ziyaretçileri birlikte öğrenmeye, düşünmeye, güçlenmeye ve eğlenmeye davet ediyor.

DJ performansları ve konserler, festivalin coşkusunu zirveye çıkaracak. Ayrıca Beats By Girlz Türkiye Festivali atölye, konuşma ve forumlarıyla hem yerel hem de global müzik sahnesinin yaratıcı isimlerini buluşturan bir platforma dönüşecek. Müzik ve teknoloji alemlerinin tüm o gürültülerinden uzakta, herkesin sesinin eşit duyulduğu ve içinde daha da özgürleşeceği bir platform… Deneyimlerin herkesle paylaşıldığı, merak edilenlerin sorgulandığı, bilgilerin aktarıldığı ya da yeni bilgiler edinildiği bir festival Beats By Girlz Türkiye Festivali.

FESTİVALDE NELER VAR? 

(Festival programında yer alacak yeni isim ve içerikler, önümüzdeki günlerde açıklanmaya devam edecek.)

KONSERLER VE DJ PERFORMANSLARI

4 Kasım #beatsopening: Melike Şahin

                                DJ Jilet Sebahat


5 Kasım #localbeats: Yerli müzik sahnesinin kadın müzisyenlerini birlikte göreceğimiz bu konseptte Duygu Soylu, Dilhan Şeşen, Simge Pınar, Ceren Gündoğdu, Seda Erciyes ve Rewşan Çeliker gibi isimler sahne alacak. Elif Dikeç’in müzik yönetmenliğinde gerçekleşecek konserde orkestrada Nihal Saruhanlı, Yasemin Özler, Seda Kireççi, İpek Ektaş yer alacak.

5 Kasım:DJ Jamz Supernova
5-6 Kasım: BBGzpresents Keşif Sahnesi: Bu bölümde Damla Durakçay, Bîdar gibi müzik kariyerlerinin başındaki genç kadın sanatçılar sahne alacaklar.

ATÖLYELER

Festivalin #birlikte seçkisinin bir parçası olan ve ücretsiz düzenlenecek olan atölyeler genç kadınların istek ve ihtiyaçlarına göre belirlendi. Atölyelerin içerikleri arasında müzikten kodlamaya, fotoğrafçılıktan DJliğe çeşitli konu başlıkları yer alıyor. Ayrıca Türkiye’de yerli sahnenin yaratıcı kadınlarını, yeni jenerasyon müzisyenlerle buluşturan feedback buluşmaları da olacak.

DJ Jamz Supernova ile DJ’lik Atölyesi

Sisterslab ile Kodlama Atölyesi
Dilan Bozyel ile Fotoğrafçılık Atölyesi

Güneş Özgeç ile Feedback Session

Mine Erkaya ile Dolby Atmos ile Ses Miksajı Atölyesi

Ufuk Önen ile Miksin 3 Boyutu Atölyesi

Ufuk Önen ve Aycan Yücel ile Görsel Medyanın Görünmez Kahramanı: Ses

Esin Aydıngöz ile Film Müziği Atölyesi

KONUŞMALAR

Festivalin #birlikte seçkisinin bir başka parçası ise konuşmalar. Festival katılımcılarını bir araya getirerek ilham verici ve yenilikçi bir paylaşım alanı yaratma hedefiyle yola çıkan konuşmalar, festival kapsamında ücretsiz olarak düzenlenecek.

Teknolojide Fark Yaratanlar

Itır Erhart moderatörlüğünde UP School, İstanbul Blockchain Women

Farklı Mecralarda İçerik Üretmek

Mental Klitoris – Hazal Sipahi moderatörlüğünde Şokopop (Ekim Acun) ve Sude Belkıs

“Bağımsız Müzisyenlik Mümkün Mü Dersiniz?”

Artemis Günebakanlı moderatörlüğünde Nilipek, Olta Dayanışma, Yazın Kaçan

A Global Look At Gender Equality In the Music Industry

Beats By Girlzden Erin Barra, ve Saffron Music’ten Lizzy Ellis

ÖZEL PROJELER: IDEATHON, BENİM ŞEHRİM BENİM SESİM ve FEST-DIGITAL

British Council Türkiye iş birliğinde ilk kez geçtiğimiz dönemde hayata geçirilen ve aynı adlı bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında paylaşılan “Benim Şehrim Benim Sesim” projesi Beats By Girlz Türkiye Festivali ile birlikte tekrar şehre dönüyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumladıkları albümle Birleşik Krallık ve Türkiye’de çok ses getiren projeye ikinci edisyonunda, Birleşik Krallık’tan Saffron Records eşlik ediyor. 

Bambaşka müzikal deneyimlere sahip genç kadınları bir araya getiren bu projenin ikinci edisyonunun başvuruları 26 Eylül-18 Ekim tarihleri arasında British Council Türkiye ve Beats By Girlz Türkiye web siteleri üzerinden yapılabilir. Seçilen isimler 27 Ekim’de açıklanacak ve ilk buluşma festivalde gerçekleşecek.

Teknolojinin sunduğu çözümler yaşadığımız dünyayı dönüştürüp geliştirirken kreatif endüstrilerin de pek çok alanda önünü açıyor. Hatta bu endüstriler çözümlerin yaratılmasında bizzat rol oynuyor. Festivaldeki bir diğer özel projelerden Ideathon, 5-6 Kasım tarihlerinde #birlikte çözüm üretme hedefiyle yola çıkacak.

Özel projelerden Fest-Digital başlığı altında İstanbul Blokchain Women içerik ortaklığıyla NFT sergisi, Gözde Mutluer‘in öncülüğünde kurulan Disyon projesi kapsamındaki sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçki ve İstanbul Nightlife Projesi özel sergisi yer alacak.